Súčasný finančný systém je 100% pyramídová hra

Simon Dixon z BnkToTheFuture.com hovorí o budúcnosti kapitálových trhov. V úvode sa zameriava na to, ako funguje finančný trh v súčasnosti a v čom je bitcoin iný.

 

“Peniaze uložené v banke nie sú v skutočnosti vaše. Ak sa spýtate ľudí na Cypre, povedia vám, že banka môže zmeniť status tých peňazí kedykoľvek. A sú to ich peniaze v súlade so zákonom. Naopak, s bitcoinom vlastníte svoje peniaze. V telefóne, ipade, hard-disku, studenej peňaženke, niektoré sú dokonca, ironicky, uložené aj v banke. Takže vy ste majiteľom svojich peňazí. A to je základný problém v krízach, ktoré sme videli. Pretože štát garantuje peniaze, tieto sa môžu rýchlo zmeniť na peniaze náležiace bankám.

Ak sa banky legálne zmocnia vašich peňazí, minú ich podľa vlastnej chute. A spôsob, akým ich minú, má vplyv na vás a ekonomiku. Zvyčajne banky idú po najmenej rizikových a najvýnosnejších druhoch aktív. Historicky banky boli najviac zainteresované na trhu s hypotékami. A to spôsobovalo rast trhu s nehnuteľnosťami. Pretože každý špekuluje na budúci rast cien. Pretože banky zoberú vaše peniaze a vytvoria hypotekárne úvery. A tiež ich používajú na finančné špekulácie, teda robia s nimi veľmi rizikové operácie.

Blockchain sa zjavil, lebo všetky banky ho chcú odrazu zaviesť. Blythe Masters vraj zachraňuje bitcoin, lebo dáva kredibilitu blockchainu. Ako keby od pečiatky osoby, ktorá vymyslela CDS, teda jeden z najkorupčnejších finančných nástrojov, závisela dôveryhodnosť bitcoinu. Teda hlavný problém ľudí, ktorí tvrdia, ze všetko je o blockchaine nie bitcoine, je to, že sa snažia znovu pretvoriť bankovníctvo využitím blockchainu. Teda v podstate banky budú môcť páchať to isté, čo doteraz, iba lacnejšie. Táto úspora nákladov však nebude prenesená na klientov, a to je jeden z dôvodov, prečo má bitcoin význam. Pretože bitcoin je ten najlepší blockchain. Rieši problém, o ktorom hovorime. Blockchain bude iba lacnejším nástrojom, cez ktorý budú môcť banky páchať viac zločinu a neudržateľné praktiky.

S bitcoin P2P platbami míňate vlastné peniaze. Ale je to zároveň výzva – potrebujete bezpečnosť, naučiť sa ako funguje, ako sa starať o vlastné peniaze. Ak ich dáte banke a tá je ich zákonným držiteľom, zabezpečuje ich bezpečnosť za vás. S bitcoinom môžete ísť do akejkoľvek časti sveta a stále sú to neutrálne peniaze. Neutrálne znamená, že nezáleží na tom, či ste zo Severnej Kórei, USA alebo Indie. Nezáleží na vašom pohlaví, či na aký účel ich používate. Cirkulujú po svete takmer úplne slobodne, bez nejakých problémov. To znamená, ze môžem poslať časť rupie alebo niekoľko miliónovú transakciu za v podstate rovnaké minimálne náklady.

Ďalšou vecou, ktorá je neudržateľná na bankovníctve je monetárna politika. Možno neviete, ale 97% z každého existujúceho centu je v skutočnosti vytvorených bankou. Teda tí, ktorí vravia, že štat/vláda tlačí príliš veľa peňazí, to je iba veľmi malá zanedbateľná časť celkovej peňažnej ponuky. Oveľa viac peňazí sa tvorí, ak uložíte peniaze do banky a tá ich môže vytvoriť schválením nového úveru. Takže v podstate štát outsorcoval schopnosť vyrábať peniaze na komerčné banky. Preto v momente, keď alokujú úvery, vtedy nové peniaze vstupujú do systému. Preto keď chcete nepretržite stimulovať ekonomiku, ako to vláda tvrdí, v skutočnosti žiadajú banky “Prosím, poskytujte úvery, zadĺžte ešte viac naše firmy a spotrebiteľov, aby rástli ceny. A keď toto skončí, prídeme s kvantitatívnym uvoľňovaním a umožníme bankám poskytnúť úvery korporáciám na spätné odkúpenie ich akcií, dlhopisov.” Takže je to úplne neudržateľný systém.

Keď svet objavil bitcoin, každý hovoril iba o tom, že to môže byť pyramídová hra. Pritom tradičný finančný systém je práve takouto 100 % pyramídovou hrou. Pretože sa spolieha na vytváranie stále väčšieho objemu úverov na vyplácanie starších úverov. To je predsa základná definícia pyramídovej hry. A preto sa úroveň dlhu stále zvyšuje.

S bitcoinom je monetárna politika ohraničená. Môžem vám už teraz prezradiť, aká bude peňažná ponuka o 5 alebo 10 rokov. Pretože je riadená matematickým algoritmom. A kontrolovaná stovkami tisíc počítačov na celom svete. Bez centrálneho bodu, ktorý môže byť napadnutý. Je to jeden z najdokonalejších systémov, pri ktorom sa netreba spoliehať na dôveru, čestnosť, ako to je v súčasnom tradičnom systéme, kde štáty prestimulovávajú peňažnú ponuku. A spoliehajú sa na banky, že vytvoria dlhy a zdvihnú trhy nahor.”