Dobrý anjel pomáha už aj cez Bitcoin

Bitcoin nie je iba nástrojom pre špekulantov, či výhodným platidlom pre obchodníkov a ich zákazníkov. Jeho vlastnosti ho predurčujú pre stanovenie nového štandardu nielen v biznise, ale i charite.

 
Dobrý anjel, jedna z najväčších charitatívnych organizácii na Slovensku, začala akceptovať Bitcoin ako jednu z možností posielania darcovských príspevkov. Okrem najrozšírenejšej digitálnej meny možno ľudí v núdzi podporiť aj cez Litecoin a Worldcoin. Fungovanie platobnej brány a konverziu kryptomien na eurá zabezpečuje spoločnosť Cryptodiggers za symbolický poplatok.

Už niekoľko charitatívnych organizácií vo svete používa Bitcoin na zabezpečenie potravín, oblečenia a zdravotníckej pomoci všetkým, ktorí to potrebujú. Lokálne alebo globálne. Pre digitálne platidlo totiž hranice nejestvujú. Hoci tempo akceptácie zaostáva za svetom biznisu.

 

Screenshot - 11.07.2016 - 11:40:45

Dôvodov, prečo sa bitcoin presadzuje v charite pomalšie ako v komerčnej sfére môže byť niekoľko. Veľké organizácie používajú zavedené cesty financovania a vyžadujú veľké sumy príspevkov. Ich uvažovanie môže prebiehať zhruba spôsobom, že “načo pridávať bitcoin ako spôsob platby, keď príspevky v tejto forme budú aj tak zanedbateľné v porovnaní s fiatom. Navyše s tým budú iba starosti a kvôli pár drobným sa to neoplatí.” Veľa ľudí ešte stále nepozná bitcoin, vrátane správcov týchto inštitúcií. No a, samozrejme, netreba zabúdať na negatívny obraz, ktorý o mene a technológii vytvárajú masové médiá.

Rýchla realizácia transakcií umožňuje organizáciam získať a mať prístup k peniazom okamžite, čo je pri zabezpečovaní pomoci často najdôležitejší faktor. Tak isto sú transparentnejšie pri nakladaní s finančnými prostriedkami, či už v oblasti režijných výdavkov alebo konkrétnej pomoci. Darcovia a verejnosť môžu jednoducho sledovať všetky transakcie v reálnom čase a vidieť ako, na čo sa peniaze míňajú, uistiť sa, že dorazili do určeného cieľa alebo konkrétnemu človeku. Bitcoin umožňuje anonymné darcovstvo a v prípade potreby aj identifikovateľné, ak sa darca tak rozhodne.

 

Screenshot - 11.07.2016 - 14:26:00

Sila Bitcoinu je aj v tom, že umožňuje menšie transakcie, ktoré sú v tradičnom systéme ekonomicky neefektívne. Darcovia môžu posielať aj eurové príspevky s prakticky žiadnymi alebo zanedbateľnými poplatkami. A to z akéhokoľvek miesta na zemi. Neexistuje žiadny limit pre výšku transakcie, takže možno rovnako pohodlne, rýchlo, bezpečne a lacno poslať 50 centov ako aj milión eur. Britská organizácia Royal National Lifeboat Institution vlani vyzbierala 2 500 libier v spolu 600 bitcoin príspevkoch. Ak by darcovia posielali v priemere 4 libry cez tradičné bankové karty, veľkú časť z tejto sumy by zhltli poplatky.

Okrem už uvedených pozitív môže byť určite nie nezanedbateľným plusom pre charitatívne spoločnosti aj potenciálne zhodnotenie prijatých prostriedkov, ak ich hneď neminú a podržia dlhšiu dobu.

Svojou transparentnosťou, rýchlosťou, neobmedzenosťou a nízkonákladovosťou Bitcoin stanovuje nový štandard aj pre pomoc ľuďom v núdzi. Ak sa tradičné organizácie neprispôsobia a ich finančné toky nebudú priehľadnejšie, konkurencia používajúca digitálnu menu ich ľahko a rýchlo predbehne.

Bitcoin potrebuje pozitívne príklady jeho možností využívania ako soľ. Médiá kŕmia ľudí väčšinou iba šokujúcimi správami o hakerských kúskoch, páde ceny, či kupovaní drog. To, že sa významná charitatívna organizácia už aj na Slovensku postavila za bitcoin, môže byť ďalším prelomom v jeho vnímaní. Len nečakajte, že sa o tom dozviete z TV alebo novín.