Neviem prečo, ale pri prechádzaní titulkov správ ako je táto sa mi vždy na tvári objavuje mierny úškrn. Vlastne viem… Je to ako keby z 20. storočia: Karty klientov bánk zneužili, z účtov zmizli peniaze, pobočku na “Kvetinovej ulici v Slniečkove” znova vykradli zlodeji a odcudzili X eur, bankomatová mafia na strednom Slovensku stále vyčíňa…
Doba platobných kariet sa pomaly blíži ku koncu. Nahrádzať ich budú mobily, internet a kto vie čo ešte. No ku koncu sa blížia nielen karty, ale i “verejné” “peniaze”. Mám tým na mysli tie papiere a mince, ktorými ešte stále ľudia platia. Prípadne ich elektronické ekvivalenty, ktoré sa ešte stále považujú za peniaze (euro, dolár…). No v skutočnosti už dávno nimi nie sú, ak vôbec niekedy boli.
Keďže žiadne záchodovým papierom kryté peniaze v histórii ľudstva neprežili viac ako niekoľko desiatok rokov. Súčasný americký dolár je výnimka, no aj jeho dni sú spočítané. Je čas vrátiť sa k podstate.
Alternatívne elektronické aj lokálne meny vo svete vznikajú ako huby po daždi. Niektoré sú len politickou pascou pre neuvedomených. Iné sa len tvária ako peniaze, ďalšie slúžia na odpútanie pozornosti od tých pravých.
Veľké kamenné banky patria do minulosti
Technologický pokrok zastaviť nemožno a aj peniaze sa musia vyvíjať. Ani nie tak ich funkcia (akceptované platidlo, uchovávateľ hodnoty, zúčtovacia jednotka…) ako forma a vlastnosti. Smerom k rýchlosti, jednoduchosti, bezpečnosti platieb, súkromiu, či anonymite.
A z tohto pohľadu patria súčasné kamenné banky a ich bankomaty do minulosti rovnako ako dinosaury.
Bitcoin je lepší ako zlato
A čo zlato a striebro? Drahým kovom patrilo počas celej histórie prominentné miesto a ešte stále zrejme bude. Pretože spĺňajú takmer všetky požiadavky na peniaze. Kde ich vlastnosti krývajú, je funkcia platidla, pohodlnosti, bezpečnosti, (pseudo) anonymity. Tieto všetky kritériá spĺňa momentálne jediná mena – bitcoin. A v budúcnosti možno ďalšie kryptomeny.
Áno, táto digitálna mena si vyžaduje od používateľa najskôr naštudovanie nejakých znalostí ako ju bezpečne používať. Inak veľmi ľahko príde o peniaze. Ale tak to v živote chodí. Ak zveríte svoje ťažko zarobené bubáky niekomu, komu slepo dôverujete – štát, banka, fond, sprostredkovateľ, očakávate iný výsledok ako mínus na svojom účte (zvlášť v prvých dvoch prípadoch)?
S bitcoinom nemusíte veriť nikomu a ničomu, iba sa spoľahnúť na matematiku
Bitcoinu nemusíte veriť. Ani nikomu a ničomu. Iba sa spoľahnúť na matematické zákonitosti, ktoré kontrolujú, že všetko prebieha tak ako má.
Za dôveru sa bitcoin dokáže odmeniť. Napríklad tak, že vám nebude rok čo rok ukrajovať z peňaženky cez infláciu. Mimochodom, toto je najväčší zločin Súčasného Systému Štátnych Peňazí (SŠSP; pre (ne)pamätníkov- toto je skratka Slovenskej štátnej sporiteľne, predchodcu jednej veľkej banky), ktorého sa dopúšťa každá vláda, centrálna banka v spolupráci s komerčnými bankami.
Tie vykradnuté pobočky, vybielené účty, zneužité karty, za ktoré môžu drobní zlodejíčkovia, sú iba nepatrnými omrvinkami.