Prečo je bitcoin taký zaujímavý nielen pre ľudí túžiacich po slobodných peniazoch, tech-geekov, ale aj investorov a špekulantov? Prečo je bitcoin v súčasnosti používaný ako platidlo iba v malej miere a zmení sa to niekedy? Ako bude reagovať cena bitcoinu vyjadrená vo fiat mene počas ekonomickej recesie a v čom sa líši od zlata? Prečo bitcoin z investičného hľadiska ponúka možno ešte lepšiu príležitosť ako akcie v 80. rokoch? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v rozhovore Stephana Liveru a jeho hosťa Raoula Pala, ekonóma a investičného stratéga.
“Nepoznám nikoho z tejto brandže, kto by nebol v bitcoine osobne. Vlastnia ho, rozumejú mu. Buď tomu úplne dôverujú, alebo čiastočne. Ale aj v takom prípade, ak je len 1 % šanca, že budete mať pravdu a potenciál smerom nahor je 100-násobný, ste do toho ponorený každý deň.”
Bitcoin je podľa neho skôr uchovávateľom hodnoty, prípadne investičným aktívom ako peniazmi. “Peniazmi by malo byť niečo akceptovateľné, zameniteľné a zároveň uchovávať hodnotu. Tieto tri vlastnosti by vo svete kryptomien mohli byť kľudne rozdelené medzi rôzne kryptomeny, nemusí to byť iba jedna. Takéto niečo tu doteraz ešte nebolo.”
Bitcoin v súčasnosti nevhodný ako platidlo
Aj Raoul Pal si myslí, že bitcoin ako platidlo nemá v súčasnosti význam. “Bitcoin ako spôsob platby je nepoužiteľný v súčasnej forme a volatilite. S niečím, čo za jeden deň dokáže narásť o 20 %, nedokážete v biznise predpovedať cashflow alebo tržby. Neznamená to, že sa bitcoin nebude týmto spôsobom používať v budúcnosti, ale momentálne to jednoducho s touto volatilitou nedáva zmysel. Samozrejme, ak ste donútení bitcoin použiť ako spôsob platby, môžete. Napríklad keď potrebujete dostať peniaze preč z Venezuely. No zatiaľ to nie je konzistentný platobný systém.”
Bitcoin neslúži ako kolaterál
V rozhovore so Stephanom Liverom sa Raoul Pal dotkol aj možnej reakcie ceny bitcoinu na recesiu a jeho porovnania so zlatom. “Pravdepodobne nastane nejaký výpredaj bitcoinu v čase recesie. Ľudia sa takto zbavovali zlata naposledy. Ale zlato má v súčasnosti iné postavenie a niečo podobné sa stane aj bitcoinu, keď nastane ten čas, no zatiaľ tam nie sme. Zlato slúži ako kolaterál. Ľudia sa zbavovali zlata, pretože predstavovalo záruku pri úveroch. Bitcoin neslúži ako takáto zábezpeka.
Áno, možno je osobnou zábezpekou v prípade, že niekto nebude schopný splácať hypotéku a preto nejakú časť bitcoinu predá. Iste. Ale v prípade bitcoinu tu chýba ten výpredaj zo strany inštitúcií ako je to pri zlate. Preto si nemyslím, že v ťažkých časoch uvidíme nejaký masívny výpredaj. S približujúcim sa obdobím, ktoré nazývam záverečnou fázou, cena zlata aj bitcoinu exploduje. Ale som veľkým býkom v ďalšom vývoji dolára, takže potrvá ešte veľa fáz, kým sa tam dostaneme.”
Rovnaká šanca ako s akciami v 80. rokoch
Raoul Pal vidí potenciálny dopyt po bitcoine aj zo strany strednej generácie 80. a 90. rokov. “Akciový trh je najdrahší v histórii, dlhopisy neprinášajú žiadne výnosy. Nehnuteľnosti sú nedostupné, no ak by aj získali úver, ich cena je takmer najvyššia v histórii. Tak čo do pekla majú títo ľudia spraviť pre svoje úspory do budúcnosti, ak prakticky všetky aktíva sa vyznačujú negatívnym výnosom v ďalších 10 – 20 rokoch?”
Odpoveďou je bitcoin. “Pretože nič iné neposkytuje takýto pomer výnosu a rizika. Môžete sa mýliť, no ak nakúpite včas, stále máte k dispozícii dostatok času na akumuláciu v iných aktívach. Je to v podstate lepšia šanca ako tá, ktorá sa naskytla babyboomerom pri nákupe akcií v 80. a dlhopisov v 90. rokoch. Bol to darček. Nemuseli prakticky nič, iba kúpiť dlhopisy, akcie a odísť na pláž. Rovnaká potenciálna príležitosť sa teraz núka mileniálom s bitcoinom. Ľudia si to možno zatiaľ neuvedomujú, no je to pravdepodobne príležitosť.”